Apraksts

Autors: Veselības centrs 4

Bioimpedance ir ātri veicama, mūsdienīga un ļoti informatīva metode ķermeņa sastāva noteikšanai. Ar to mēra ķermeņa audu biopretestību elektriskās strāvas impulsiem, un tas ļauj noteikt muskuļaudu, tauku, ķermeņa šķidruma un kaulu masu, kā arī to procentuālo daudzumu, savukārt tas ļauj aprēķināt bioloģisko vecumu un vielmaiņas ātrumu.

Bioimpedances izmeklējums ir ļoti nozīmīgs dažādu slimību diagnostikā, kā arī sniedz būtisku informāciju gadījumos, kad cilvēkam jāregulē svars - vai nu jāzaudē liekais svars, nezaudējot muskuļus, vai pretēji - jāiegūst svars, nodarbojoties ar fitnesu.

Ar šo metodi iespējams atsevišķi nomērīt zemādas un iekšējo tauku daudzumu (īpaši svarīgi tiem, kuri slimo vai kam pastāv risks saslimt ar kardiometabolajām slimībām). Tāpat var mērīt atsevišķas ķermeņa daļas, piemēram, augšdelma uzbūvi.

Šī metode ir ļoti nozīmīga ķermeņa uzbūves izvērtēšanai, jo tikai augums un svars vēl neliecina, piemēram, par aptaukošanos. Svarīgi, cik liela ir muskuļu masa, cik daudz šķidruma ir organismā. Piemēram, sportistiem būs augsts ķermeņa masas indekss uz palielinātas muskuļu masas rēķina. Cilvēkiem slimības laikā var mainīties šie rādītāji - ja ir šķidruma aizture organismā, var būt normāls ķermeņa masas indekss, bet samazināta muskuļu masa. Arī pirms plastiskās ķirurģijas manipulācijām un liposakcijas svarīgi zināt, cik daudz tauku ir zemādā, jo tieši tie tiek evakuēti.

Kā notiek izmeklējums? Pirms izmeklējuma veikšanas ārsts izmēra augumu, svaru, dažādus ķermeņa apkārtmērus. Šo izmeklējumu var veikt gan stāvus, gan guļus. Klientam ar plikām pēdām jāuzkāpj uz bioimpedances izmeklējuma iekārtas un ar rokām jāturas pie iekārtas rokturiem. Ja izmeklējumu veic horizontālā pozīcijā, tad klients guļ uz kušetes, un viņam pie plaukstām un pēdām tiek pievienoti elektrodi. Mērījumi notiek automātiski, cauri organismam vadot vieglu, klientam nesajūtamu elektrisko strāvu. 

Kas jāņem vērā pirms izmeklējuma?

  • Neēst un nedzert četras stundas pirms izmeklēšanas.
  • Izslēgt fiziskas aktivitātes 12 stundas pirms izmeklēšanas.
  • Nedrīkst urinēt 30 minūtes pirms izmeklēšanas.
  • Nelietot alkoholu 48 stundas pirms izmeklēšanas.
  • Nelietot urīndzenošos līdzekļus 7 dienas pirms izmeklējuma.
  • Neveikt izmeklējumu menstruāciju laikā.
  • Neveikt izmeklējumu, ja ir iespējama grūtniecība.
  • Neveikt izmeklējumu, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra.
  • Izmeklējums nav ieteicams, ja ir ievietots kardiostimulators.

 

Cik ilgu laiku tas aizņem? Izmeklējums ilgst aptuveni 15 minūtes, vizīte kopā aizņem apmēram pusstundu.

Kad tiek saņemti rezultāti un kas notiek pēc tam? Klients uzreiz pēc izmeklējuma saņem datorizētu izdruku par ķermeņa masu veidojošām struktūrām un to attiecībām organismā diagnostikas brīdī, kā arī informāciju par vēlamajiem rezultātiem. Pēc diagnostikas speciālists izstrādā tālākās rīcības taktiku, piemēram, ķermeņa estētikas speciālists izstrādā individuālu terapijas programmu (ķermeņa kopšanas procedūras) vēlamo rezultātu sasniegšanai, uztura speciālists vai ārsts dietologs sastāda vēlamo uztura plānu, fizioterapeits vai sporta speciālists iesaka piemērotākās fiziskās aktivitātes. Ja izmeklējums uzrāda citu slimību, piemēram, sirds asinsvadu slimību riskus, tiek ieteikts apmeklēt attiecīgās nozares ārstu.

Cik bieži šāds izmeklējums jāveic? Ļoti būtiski ir atkārtot šo izmeklējumu un izvērtēt ķermeņa uzbūvi dinamikā terapijas laikā, kad mainās ķermeņa svars un formas. Atkārtojot izmeklējumu, to ieteicams veikt iespējami līdzīgos apstākļos kā sākotnējo testu, piemēram, no rīta vai pēcpusdienā, sievietēm noteiktā menstruālā cikla fāzē utt.

Pieejami maksas pakalpojumi.

 

Pieteikties