Apraksts

Autors: Latvijas Avīze / Veselības centrs 4

Dermatologs ir ārsts, kas specializējas plaša spektra ādas, matu, nagu un gļotādu slimību diagnostikā, ārstēšanā un profilaksē. Dermatologs jeb ādas ārsts veic arī  seksuāli transmisīvo slimību diagnostiku, ārstēšanu un profilaksi.

Līdz ar to šo specialitāti sauc arī par dermatoveneroloģiju. Nereti dermatoloģiskās slimības  savas redzamības dēļ vienlaikus ir kosmētisks defekts.

Tāpēc dermatoloģijai ir savas apakšnozares un lielākā no tām ir estētiskā dermatoloģija. Tieši estētisko problēmu (kuperoze, grumbiņas, liekais apmatojums, pigmentācija utt.) risināšana saistās ar botulīna toksīna, filleru injekcijām, kā arī dažādu modernu tehnoloģiju (lāzeri, radiofrekvence, intensīvi pulsējošās gaismas iekārtas u.c.) pielietošanu.

Iegūstot dermatologa sertifikātu, nereti ārsti specializējas tieši kosmetoloģijā. Kosmetoloģija ir uzskatāma par dermatoloģijas apakšnozari.

Biežāk lietotie termini:

Optiskā dermatoskopija - svarīgākā metode ādas jaunveidojumu precīzā diagnostikā. Speciāls apgaismojums, 10 - 20x palielinājums padara redzamas tādas ādas izmaiņas, kuras nav redzamas ar neapbruņotu aci. Ar dermatoskopijas metodi iespējams izmeklēt gan pieaugušos, gan mazus bērnus.

Biopsija - invazīva metode, kuru pielieto, kad precīzi nav skaidrs ādas veidojuma raksturs vai kāds cits ādas process. Biopsijas veikšanas vietā tiek veikta atsāpinoša injekcija un no šīs vietas paņemts audu paraugs. To nosūtīta uz speciālu laboratoriju, kur ārsts šūnu līmenī izmeklē paraudziņu un precīzi nosaka diagnozi.

Ādas ultrasonogrāfija - izmeklēšanas princips neatšķiras no cita veida ultrasonogrāfijas. Taču šīs iekārtas darbības pamatā ir augstākas frekvences ultraskaņas viļņi, kas dod iespēju vērtēt ādas stāvokli. Lai to veiktu, nepieciešamas speciālas augstas frekvences zondes, kas nav pieejamas parastiem ultrasonogrāfiem. Ādas ultrasonogrāfija ir ļoti nozīmīga, lai izmeklētu dažādus ādas un zemādas veidojumus gan uz sejas, gan ķermeņa, noteiktu jaunveidojumu izmēru un izvietojumu ādas vidējā slānī – dermā. Ar iekārtas palīdzību iespējams diagnosticēt dažādas ādas saslimšanas, kā arī sekot līdzi terapijas efektivitātei. Ultrasonogrāfija veicama pāris minūšu laikā, nerada veselībai kaitīgu starojumu.

Digitālā dermatoskopija ar Mole-Max ietver vienotu dzimumzīmju kartēšanas sistēmu un dod iespēju attēlu palielināt līdz pat 30 reizēm, ļaujot precīzāk analizēt veidojumus un izsekot visām izmaiņām ilgākā laika posmā, kontrolēt to dinamiku. Attēlus, kas vizualizēti dažādos laikos, var salīdzināt reālā laikā, kas dod ticamu salīdzinājumu. Turklāt, ja veidojums ir izoperēts, pacienta datu bāzei (slimības vēsturei) iespējams pievienot histoloģisko attēlu.

Siaskopijas laikā ar speciālu viļņu garuma lāzerstariem, tiek noteikta melanīna, kapilāru hemoglobīna un kolagēna koncentrācija un lokalizācija ādā līdz 4 mm dziļumam, kā arī atsevišķi saistaudu un pigmentēto šūnu savstarpējās attiecības. Iespējams noteikt arī šo struktūru trīsdimensionālo uzbūvi (3D). Siaskopijas izmeklēšanas metode sniedz 97% precizitāti, bet, apvienojot ar dermatoskopijas un ādas ultrasonogrāfijas metodi, veidojuma novērtējuma precizitāte sasniedz pat 100%.

FotoFinder, kuras laikā, izmantojot īpašas fotokameras, programmatūras un precīzas zinātniskās analīzes sistēmas, iespējams noteikt ādas ļaundabīguma risku, melanomas un nemelanomas ādas vēzi agrīnā stadijā. Augsti kvalificēts ārsts, kas specializējies dermatoskopijā, veic visa ķermeņa dermatoskopiju ar fotoattēlu un videodermatoskopiju, izveidojot ādas pasi, kas ietver precīzu visu ādas jaunveidojumu dokumentāciju - informāciju par sejas, ķermeņa, kā arī plaukstu un pēdu ādas stāvokli. FotoFinder mākslīgā intelekta atbalsts ļauj salīdzināt visu ādas veidojuma attēlus plašā datu bāzē un sniegt automātisku matemātiski pamatotu analīzi. Atkārtota izmeklējuma laikā precīzi tiek identificēti jauni un/vai izmainīti ādas veidojumi, uzrādot veidojumu izmēra, formas un blīvuma izmaiņas dinamikā, tā pēc iespējas ātrāk atklājot varbūtēju ļaundabīgu veidojumu.

Ko dara dermatologs?

Vizītes laikā ārsts ievāc izsmeļošu informāciju par pacientu, jo kā zināms ādu sauc par iekšējās vides spoguli. Dermatologs jāinformē par alerģiskām slimībām, iekšējām organisma slimībām, kurām var būt iespējamas izpausmes uz gļotādas, ādas, nagiem un matiem. Dodoties pie ārsta, svarīgi ņemt līdzi iepriekš veiktos izmeklējumus (ja tādi ir un nav vecākas par pus gadu!), kas saistīti ar pacienta sūdzību, kā arī pastāstīt par iepriekšējo ārstēšanas takstiku, lietotajiem medikamentiem, jo atsevišķos gadījumos, piemēram, ārstējot sēnīšu infekciju, tā var kļūt rezistenta pret iepriekš iekšķīgi lietojamiem medikamentiem.

Ārsts iespējams norīkos veikt papildus analīzes, ieteiks konsultēties ar citu specialitāšu ārstiem (ginekologs, endokrinologs, dietologs, flebologs u.c.), kas palīdzēs novērst pamatslimības. Tāpat tiks veikta problemātiskās vietas apskate. Atkarībā no problēmas ārsts iespējams izmantos dažādas palīgmetodes – dermatoskopiju (palielinājums un intensīva gaisma), vūda gaismu (speciāla luminiscējoša gaisma), kura padara par redzamiem ar neapbruņotu aci neredzamos bojājumus. Sava loma ir arī citām mūsdienu diagnostikas tehnoloģijām – ādas ultrasonogrāfijai, siaskopijai, MoleMax,  FotoFinder un citām, kas pieejamas labi aprīkotās klīnikās un tiek izmantotas vizītes laikā diagnozes precizēšanai.

Pieci trauksmes signāli, kad jādodas pie dermatologa jeb ādas ārsta

  • Ja uz iepriekš veselas ādas parādās apsārtums, āda sāk lobīties. (Šādas izmaiņas neattiecas uz kādu konkrētu cilvēka vecumu, jebkura vecuma cilvēkam āda signalizē vienādi.)
  • Āda nesāp, tā niez. Nieze ir ļoti daudzu ādas slimību pazīme. Tāpēc arī it kā niecīgas niezes gadījumā vērts konsultēties ar dermatologu. Tas var liecināt par vienkārši sausu ādu, taču ne tikai - arī kašķi un citas nopietnās saslimšanas pavada nieze.
  • Ja ādas veidojumi (dzimumzīmes) maina formu, krāsu, izmēru.
  • Pēc dzimumakta parādās izdalījumi no dzimumlocekļa, rodas nepatīkama - niezoša sajūta.
  • Ja nagi maina krāsu un formu, tas var liecināt par sēnīšinfekciju. Tā savlaicīgi neārstēta, var izplatīties uz citām ķermeņa vietām. Sēnīte pati no sevis neizzūd un ir ļoti lipīga.  

Daži aspekti, kas jāzina par izmeklējuma gaitu

Speciāla sagatavošanās nevienam no dermatoloģiskajiem izmeklējumiem nav nepieciešama. Taču, ja ir kāju nagu bojājums, pirms vizītes nevajadzētu apmeklēt pedikīra meistaru vai podologu, kā arī lakot bojātos nagus. Tas apgrūtinās izvērtēšanas procesu.

Atkarībā no radušās problēmas ārsts var palūgt izģērbties pilnībā ar mērķi izvērtēt vispārējo ādas stāvokli un iespējami meklēt citas slimību pazīmes, kurām ir ārkārtīgi liela nozīme diagnozes noteikšanā. Tas nav saistīts ar lieku ziņkāri, tas ir nepieciešams, lai pēc iespējas sniegt kvalitatīvāku palīdzību.

Neskaidras diagnozes precizēšanai vai sēnīšu veida noteikšanai nereti nepieciešams paņemt ādas virsmas paraugus (nokasījumu) vai dziļākos slāņus (biopsiju).

Visu diagnostisko izmeklējumu rezultātus, kas tiek veikti uz vietas (izņemot tos, kurus sūta uz laboratoriju) iespējams saņemt uzreiz pēc izmeklēšanas 10 – 20 minūšu laikā.

Kā ārstē ādu?

Ārstēšanas metodes dermatoloģijā ir ārkārtīgi plašas. Daudzus gadus dermatoloģija tika uzskatīta par ļoti konservatīvu zinātni, kur ārstēšanā izmantoja senas metodes – krēmus, pūderus, kompreses. Mūsdienās tās nav atstātas novārtā un pamatā pielieto lokālai ārstēšanai, taču farmācijas sasniegumi ļauj daudzām dermatoloģiskām saslimšanām (psoriāze, atopiskais dermatīts utt.) pielietot arī iekšķīgi lietojamus medikamentus. Savukārt tehnoloģiju attīstība ļauj pielietot fizikālās iedarbības metodes, piemēram, šķidro slāpekli (kriodestrukcija) pie vīrusu kārpām.

Visplašākās iespējas daudzu estētisku problēmu un slimību gadījumā, kas tika uzskatītas par nenovēršamām, risinājumu sniedz lāzertehnoloģijas. Piemēram, ar to palīdzību iespējams likvidēt jaunveidojumus, novērst ādas novecošanās pazīmes, asins kapilāru tīklojumu uz sejas un kājām, mazināt lieko apmatojumu utt.

Īpaši jāatzīmē unikālu iespēju ar jaunākās lāzerterhnoloģijas palīdzību atbrīvoties no nagu sēnītes. Šai lāzerterapijas veikšanai nav īpaši ierobežojumi, to var pielietot visiem sēnītes veidiem. Šī terapija ir laba alternatīva pacientiem, kuriem ir pretsēnīšu medikamentu nepanesamība vai alerģija pret šiem preparātiem; problēmas ar aknām un nierēm vai kuņģa-zarnu trakta slimības.

Tāpat šo lāzerterapiju vēlams izvēlēties, ja ir neiespējama pretsēnīšu sistēmiska terapija mijiedarbības dēļ ar citiem medikamentiem; rētainas naga audu izmaiņas, kas apgrūtina zāļu piegādi sēnītes skartajām zonām; citas neefektīvas terapijas gadījumos. Kā pirmo izvēles terapijas metodi to pielieto arī bērniem.

Arī svīšana vairs nav neizbēgams process, jo tās mazināšanai pielieto efektīvu radiofrekvences metodi, kas mazina sviedru dziedzeru darbību

Galvenais uzticieties ārstam un vizītes laikā nebaidieties jautāt! Nepastāv muļķīgu jautājumu, ir tikai neprasmīgs atbildētājs.

Nebaidies jautāt! Arī citi uzdod šos jautājumus...

Vai taisnība, ka dzimumzīmīte kādā konkrētā vietā norāda uz kādu īpašu cilvēka karmu vai kā savādāk?

Pastāv dažādi uzskati cilvēku vidū par šo parādību. Bet medicīnā nav nekādu pierādījumu sakarībai starp dzimumzīmes atrašanos uz viena vai cita vaiga, kā arī, piemērām, laimīgu laulību.

Bieži ādu sauc par organisma iekšējās vides spoguli. Vai patiesība, ka pumpas kādā no sejas rajoniem var norādīt uz problēmām, piemēram, aknu vai nieru saslimšanām?

Patiesība ir tam faktam, kurš apgalvo ka uz ādas tiešām var izpausties iekšējo orgānu saslimšanas. Bet, ja pumpas ir uz vaigiem, zoda un pieres, drīzāk gados jaunam cilvēkam, tas liecinās par ādas saslimšanu, bet ne iekšējo orgānu problēmu.

Vai iespējama iedzimta nagu sēnīte? Manam vectētiņām, tēvam bija.

Patiesība ir tā, ka nagu sēnīšu saslimšana ir lipīga un inficēšanās ar to var notikt ļoti agrīni. Ir pierādīti arī gēni, kuri nosaka imunitāti (aizsardzību) pret infekcijas izplatīšanos. Bet, ja visiem ģimenes locekļiem ir nagu bojājums, ļoti ieteicams konsultēties ar dermatologu.

Vai taisnība, ka āda ir lielākais cilvēka orgāns?

Ja ādas laukums cilvēkam, kura svars ir ap 70 kg sastāda 2 kv.m. Tas ir lielākais cilvēka orgāns.

Vai taisnība, ka galvenais ādas novecošanās iemesls ir pakļautība saulei?

Jā, cilvēki, kuri dzīves laikā pakļauj ādu saules stariem, noveco agrāk nekā tie, kuri no saules izvairās. Gaišādainiem cilvēkiem novecošanās pazīmes ādā izpaužas ievērojami ātrāk nekā, piemēram, tumšādainiem. Divi vienāda vecuma cilvēki (dvīņi) var ievērojami atšķirties savā izskatā atkarībā no dzīves laikā sakrātās saulītes.

Pieejami gan Nacionālā veselības dienesta (NVD) apmaksāti, gan apdrošināšanas kompāniju apmaksāti, gan maksas pakalpojumi.

Pieteikties