Apraksts

Autors: Latvijas Avīze / Veselības centrs 4

Audiologopēds ir ārsts, kas veic komunikācijas spēju, runas, valodas, fonācijas, balss un rīšanas traucējumu novērtēšanu, diagnostiku, ārstēšanu un rehabilitāciju bērniem, kā arī pieaugušiem. Audiologopēds praktizē medicīniska profila ārstniecības un rehabilitācijas iestādēs.

Savukārt logopēds ir ārstniecības atbalsta persona, kas darbojas izglītības profila iestādēs.

Vizītes laikā sarunā ar bērna vecākiem ārsts ievāc anamnēzi par iedzimtām vai iegūtām slimībām, agrīnām motorām prasmēm: staigāšanu, ēšanu, dozētu padzeršanos, komunikācijas pieredzi ģimenē (divvalodības, ģimene uzturējusies ārzemēs).

Vizītes laikā tiek lietotas dažādas runas diagnostikas metodes. Atbilstoši bērna vecumam vizuālā apskatē novērtē lūpu slēgumu un mēles kustības, zemmēles saitīti un sakodiena izmaiņas.

Mazuļiem ar psihomotorās attīstības risku veic Minhenes funkcionālās attīstības diagnostiku. Objektīvi izvērtē attīstību 6–8 jomās (lielās motorikas un smalkmotorikas prasmes, uztveri, runas sapratni un runu, patstāvības un sociālās prasmes), ko atspoguļo grafiskā līknē atbilstoši diagnostikas formulāriem. Mazrunājošiem bērniem veic runas elpošanas mehānisma jeb izelpojamā gaisa plūsmas intensitātes mērījumu ar spirometru.

Audiologopēds novērtē skaņu izrunu pēc fonēmu albuma un fiksē protokolā ar standartizētiem skaņu simboliem. Veic runas sapratnes skrīnigu, dodot bērnam mutvārdu orientācijas uzdevumus telpā. Tiek novērtēta dzirdes uzmanība un apjoms, vārdus izsakot čukstus, veidojot vārdu ķēdes un nosaucot nevārdus. Bērniem no piecu gadu vecuma tiek veikts rokas veiklības tests.

Trauksmes signāli, kad jādodas pie audiologopēda:

  • Nepietiekamas orāli motorās prasmes agrīnā vecumā: vāja zīšana, stipra siekalošanās pirmajā dzīves gadā, ierobežotas košanas, košļāšanas un rīšanas prasmes ēšanas laikā otrajā dzīves gadā.
  • Ieilgusi neverbāla komunikācija ar žestiem mazuļiem otrajā gadā, verbāli lieto atsevišķu vārdu pārveidojumus.
  • Apkārtējiem ir grūti saprast bērna runu, un bērnam ir arī runas muskulatūras vājuma simptomi: pavērta mute, nepietiekams lūpu slēgums, mazkustīga mēle, pārmainīts sakodiens, runa caur degunu jeb nazalitāte.

Pieejami Nacionālā veselības dienesta (NVD), apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi bērniem.

Pakalpojums pieejams šādās filiālēs

Pieteikties