Apraksts

Autors: Latvijas Avīze / Veselības centrs 4

Ģimenes ārsts nosaka un ārstē lielāko daļu slimību, kas var būt gan akūtas, gan hroniskas, bet citos gadījumos iesaka, pie kura speciālista vērsties. Lai cilvēks ātrāk atveseļotos un konsultācija pie speciālista noritētu veiksmīgāk un efektīvāk, ģimenes ārsts pirms tam veic nepieciešamos izmeklējumus.

Šis ārsts pirmais palīdz risināt gandrīz jebkuru ar veselību saistītu problēmu, izņemot neatliekamas un dzīvībai bīstamas slimības, kad parasti palīdzību sniedz neatliekamās palīdzības dienests.

 

Profilakse, laikus veikta slimību diagnostika, efektīva un pareizi izvēlēta tālākā ārstēšana – to visu var veikt ģimenes ārsta praksē. Ģimenes ārsts veic:

  • pacientu plānveida konsultācijas;
  • akūti slimu pacientu pieņemšanu;
  • profilaktiskās apskates;
  • ārstēšanu saslimšanas gadījumā vai sagatavošanu speciālistu konsultācijām (veicot nepieciešamos izmeklējumus);
  • darba nespējas lapu izsniegšanu;
  • sagatavošanu invaliditātes pabalsta saņemšanai;
  • dažādu ar veselību saistītu izziņu izsniegšanu;
  • mājas vizītēm.

Latvijā ir gan valsts ģimenes ārsti, gan maksas ģimenes ārsti. Pie valsts ģimenes ārstiem (ārsti, kas ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) ir jāreģistrējas. Reģistrācija notiek, ņemot vērā deklarēto dzīvesvietu. Informāciju par ģimenes ārstiem var iegūt, sazinoties ar NVD pa tālruni 80001234 vai mājaslapā www.vmnvd.gov.lv.

Ne visi ģimenes ārsti jūs var piereģistrēt, turklāt daudziem jau ir maksimālais pacientu skaits, tāpēc vairāk pacientu nav iespējams reģistrēt. Lielākā daļa valsts ģimenes ārstu savā praksē reģistrē gan pieaugušos, gan bērnus. Taču atsevišķi pastāv arī pediatru prakses, kas reģistrē bērnus līdz 18 gadu vecumam.

Ja neveidojas sadarbība ar ģimenes ārstu vai arī tiek mainīta dzīvesvieta, vai ir kādi citi iemesli, iedzīvotājiem ir tiesības mainīt savu ģimenes ārstu vienu reizi pusgadā.

Gan valsts, gan maksas ģimenes ārsti var diagnosticēt un ārstēt, taču pastāv dažas atšķirības. Būtiskākā atšķirība ir tā, ka valsts kompensējamos medikamentus var izrakstīt tikai valsts ģimenes ārsts! Jebkurš izmeklējums, uz kuru nosūta maksas ģimenes ārsts, arī ir maksas, tostarp stacionārs. Taču pie jebkura maksas ģimenes ārsta var konsultēties jebkurš Latvijas iedzīvotājs, un parasti pie viņa var tikt daudz ātrāk.

 

Pieejami Nacionālā veselības dienesta (NVD), apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.

Pieteikties